آخرین مطالب

دوشنبه 2 دی 1392
12:30


\\\\


اختصاصی واحد سایبری احاد :

 

چنانچه از تکنولوژی‌ها استفاده درستی کنیم و برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهیم به فرصت تبدیل می‌شود و در غیر این صورت تهدیدی جدی خواهند بود.

لازم است که در زمینه آگاه سازی  خانواده‌ها اقدام کنیم تا امنیت اجتماعی و اخلاقی برای خانواده‌ها ایجاد شود. و این مقاله در این راستا بار گزاری میگردد.

 

 \

یکی از عوارض و آثار منفی فضای مجازی، روابط نامناسب اخلاقی بین دختر و پسر است که این شبکه و نرم‌افزار‌های جدید مانند " ویچت" و " تانگو" آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای نوجوانان و جوانان به همراه دارد.

 

بخش اول

گردانندگان نرم‌افزار و شبکه‌های اجتماعی جدید، اعتقادی به کنترل مسائل اخلاقی نداشته و باعث ناهنجاری‌های اخلاقی می‌شوند، شبکه‌های اجتماعی جدید فیلتر نبوده و این خود مشکلی اساسی است؛ این شبکه‌ها جوانان را ترغیب به روابط نامشروع و غیر اخلاقی می‌کنند.

در فضای مجازی حرمت‌ها را شکسته و مسائل خصوصی افراد در معرض نمایش همه قرار می‌گیرد

 دختر و پسر در فضای مجازی حرمت‌ها را شکسته و مسائل خصوصی خود و خانواده‌شان را برای دیگران به اشتراک و در معرض نمایش می‌گذارند، گاهی اوقاف به دلیل اینکه عکس دختران در این شبکه به نمایش گذاشته می‌شود برخی افراد سوء استفاده کرده و برای اخاذی از فرد از آن به عنوان ابزار استفاده می‌کنند، بنابراین این شبکه‌ها آثار منفی بسیاری را به دنبال دارد.

 متاسفانه فضای چنین نرم افزار که به دلیل همه‌گیر بودن به شبکه تبدیل شده است، آسیب‌های جدی برای روابط نامشروع دختران و پسران دارد و همچنین والدین هیچ کنترلی به فرزندان ندارند که این امر ناشی از عدم آگاهی انها با چنین فضای مجازی است، باید آموزش و پرورش در خصوص آسیب برخی از شبکه‌های جدید هشدار داده و والدین نیز باید آموزش دیده و آگاهی لازم را در این زمینه داشته باشند.

عدم هشدار از سوی نیروی انتظامی در خصوص آسیب نرم‌افزار و شبکه جدید

نکته دیگر نیروی انتظامی و امنیتی هشدار‌های لازم در راستای آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی جدید را نداده است، لازم است که دولت در زمینه آگاهی خانواده‌ها اقدام کند تا امنیت اجتماعی و اخلاقی خانواده‌ها ایجاد شود همچنین مسئولان وزارت ارشاد که مرجع تصمیم‌گیری هستند نیز نظارت بیشتری داشته باشند.

 

نکته : وقتی آثار منفی این شبکه‌ها از مزایای آن بیشتر است چرا جلوی آن را نمی‌گیرند و می‌گذارند خانواده‌ها از یکدیگر پاشیده و نوجوانان و جوانان دچار مشکل شوند و بعد راهکار در نظر بگیرند باید در این زمینه پیشگیری صورت گیرد.

شبکه‌های اجتماعی جدید مانند " ویچت" " کو کو"" اینستگرام"و " تانگو" باعث رشد جرایم می‌شود

 شبکه‌های اجتماعی جدید مانند " ویچت" " کو کو"" اینستگرام"و " تانگو" باعث رشد جرایم می‌شود،چنین شبکه‌هایی نه تنها برای نوجوانان و جوانان مشکل‌ساز است بلکه زنان و مردان متاهل با عادی‌سازی روابط مردان با زنان در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شده و این امر ترویج می‌شود و آسیب‌هایی مانند طلاق را پیش رو دارد؛ در حقیقت ثبات و بنیان خانواده دچار اختلال و تزلزل شده و در نهایت باعث اختلاف بین زوجین و طلاق می‌شود.

 

 ترویج بی‌بند و باری و عادی سازی خیانت از سوی چنین شبکه‌هایی رخ می‌دهد؛ حضور دختران و پسران نوجوان در "ویچت" باعث روابط شدید و وابستگی آنها به فرد ناآشنا می‌شود که این امر آسیب جدی است چرا که مشکلات عدید‌ه‌ای را به دنبال دارد.

=======================================

 بخش دوم

حضور فضای مجازی موجب می‌شود انسان از دنیای واقعیات فاصله گرفته و خیال‌پروری و خیال‌پردازی در او تقویت شود و این امر در تمام لایه‌های زندگی او نیز تأثیرگزار شود.

* «وی‌چت» و روابط نامشروع و غیر اخلاقی دختر و پسر

شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزار‌ها باعث انسجام روابط فامیلی می‌شود ولی در عین حال روابط نامشروع و غیراخلاقی دختر و پسر را به دنبال دارد،کاربران به خصوص نوجوانان و جوانان از حضور در  برخی فضا‌های مجازی دچار آسیب جدی خواهند شد و این گروه در فضای مجازی به دلیل نداشتن قوه تجزیه و تحلیل کافی در مواجه با مفاهیم و اطلاعات انحرافی، پایین بودن سطح دانش علمی و برخورداری از حداقل آگاهی‌های دینی تحت تأثیر باور‌های دروغین و هجمه‌های فرهنگی قرار می‌گیرند.

استفاده غیر‌معمول و بیش ‌از حد از اینترنت منجر به اعتیاد اینترنتی می‌شود که خود مشکلی دیگر است که امروزه شاهد رشد اعتیاد مجازی در نوجوانان و جوانان هستیم، افزود: در غرب با استفاده از چنین نرم‌افزار‌هایی مانند «تانگو»، «وی‌چت» و «وایبر» به انسجام خانواده کمک می‌کنند ولی این موضوع با اعتقادات اسلامی و ایرانی ما همخوانی ندارد.

 

گردانندگان نرم‌افزار‌های «وی‌چت» و «تانگو» موافق شکستن حرمت‌ها هستند

نوجوانان و جوانان تا زمانی که آشنایی و آگاهی در خصوص آسیب‌های منفی چنین نرم‌افزار‌هایی کسب نکردند نباید از آنها استفاده کنند چراکه عوارض منفی فضای مجازی جبران ناپذیر است.

با توجه به اینکه غالب محتوا و اطلاعات ارائه شده در فضای مجازی در راستای تقویت هنجارها، ارزش‌ها و فرهنگ‌های مذهبی و ملی حاکم بر جامعه اسلامی نبوده و در برخی مواقع ساختار شکن نیز هستند باید با هوشیاری از آن استفاده کرد و نوجوانانی که فریب می‌خورند نباید بدون آموزش‌های لازم به آن ورود کنند، خانواده‌ها نیز باید در این زمینه نظارت کامل به عملکرد و رفتار فرزند خود داشته باشند و همراه آنها بوده و فرزندان خود را با آثار منفی فضای مجازی آشنا کنند.

 

در فضای مجازی به خصوص در چت‌روم‌ها شاهد عکس‌ها و اطلاعات شخصی هستیم که از سوی کابران برای همه به اشتراک گذاشته می‌شود  که این امر خود بی‌‌بند و باری را به دنبال دارد و حتی می‌توان گفت نوجوانان و جوانان با استفاده از فضای مجازی مانند اینگونه نرم‌افزارها، دچار نوعی انزوا و گوشه‌گیری می‌شوند و از خانواده‌ فاصله می‌گیرند.

 

نکته مهم :

نرم افزارهای جدید تلفن همراه به شکلی است که افراد یکدیگر را نمی‌شناسند که این خود یک مشکل است، باید زیربنای اینترنت ایجاد شود و بعد در جامعه گسترش یابد بنابراین این آسیب‌هایی که شاهد آن هستیم به دلیل این است که اقدامات زیربنایی درخصوص اینترنت صورت نگرفته و آموزش‌های لازم را نداشته‌ایم.

نام:
ايميل: