آخرین مطالب

جمعه 8 شهریور 1392
12:30


جنگ جهانی سوم در راه است !؟
جنگ جهانی سوم در راه است !؟

نماینده کنگره امریکا:

جنگ سوریه به جنگ جهاني سوم مبدل مي شود

نماينده دموکرات سابق کنگره امريکا هشدار داده است حمله نظامي امريکا به سوريه ممکن است به «جنگ جهاني سوم مبدل شود.»

 

image
دنيس کوسينيچ از دولت باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا به علت «شتابزدگي» براي آغاز جنگ بر اساس شواهد و مدارک سوال برانگيز انتقاد کرد.

مخالفان سوريه دولت بشار اسد را به اجراي يک حمله شيميايي به پايگاه‌هاي شبه‌نظاميان در حومه دمشق در هفته گذشته متهم کردند؛ اتهامي که عده زيادي معتقدند به «دستاويز جنگ» براي مداخله نظامي امريکا در سوريه مبدل شده است.

کوسينيچ در مصاحبه با روزنامه امريکايي «هيل» تاکيد کرد :«اين مساله به عنوان يک بهانه مورد استفاده قرار گرفت. حکم، پيش از جمع آوري حقايق صادر شده بود. اين مساله براي شما حامل چه پيامي است؟»

بازرسان سازمان ملل به منظور تعيين اينکه آيا در اين حمله از تسليحات شيميايي استفاده شده است يا نه در سوريه به سر مي‌برند اما هنوز گزارش خود را منتشر نکرده‌اند.

کوسينيچ که از مخالفان جنگ عراق بود همچنين خاطرنشان کرد حملات هوايي به سوريه ارتش امريکا را به «نيروي هوايي القاعده» تبديل خواهد کرد.

وي افزود :«پس در نتيجه آيا ما هم اکنون در آستانه تبديل شدن به نيروي هوايي القاعده هستيم؟ اين يک مساله بسيار بسيار جدي است که از نظر بين‌المللي معني و مفهوم گسترده‌اي دارد که ما تلاش مي‌کنيم با گفتن اين جمله که ما فقط در صدد اجراي يک «حمله هدفمند» هستيم مفهوم آن را به حداقل برسانيم. اين يک اقدام جنگي است و موضوعي نيست که بتوان آن را ناچيز و کم اهميت شمرد.»

مقامات ارشد امريکا روز سه شنبه (۵ شهريور) اعلام کردند اين کشور قصد دارد «تا روز پنج شنبه» سوريه را هدف حمله موشکي قرار دهد.

ارتش امريکا طي هفته‌هاي گذشته حضور نظامي خود در شرق مديترانه را تقويت کرده است. گفته مي‌شود، در حال حاضر چندين زيردريايي هسته‌اي مجهز به موشک کروز در آب‌هاي مجاور سوريه مستقر شده‌اند.

چاک هيگل، وزير دفاع امريکا روز يک‌شنبه (۳ شهريور) گفت پنتاگون «همه گزينه‌هاي احتمالي» براي سوريه را فراهم کرده و آماده است با چراغ سبز اوباما به اين کشور حمله کند.

به گفته کوسينيچ، اگر اوباما پيش از اتخاذ اقدام نظامي بر ضد سوريه رضايت کنگره را جلب نکند قانون اساسي امريکا را نقض مي‌کند. کنگره امريکا تا ۹ سپتامبر (۱۸ شهريور) در تعطيلات تابستاني به سر مي‌‍برد.

جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد روز سه‌شنبه درباره آنچه که حمله شيميايي در سوريه خوانده شد گفت «پيشنهادات درباره وجود هر گونه ترديدي درباره عاملان اين حادثه همانند سخناني که درباره به وقوع نپيوستن چنين حمله‌اي مطرح مي‌شود مضحک و غيرمنطقي است.»

در همين حال، ولاديمير تيتوف، معاون وزير امور خارجه روسيه روز چهارشنبه (۶ شهريور) گفت شوراي امنيت سازمان ملل بايد تا زمان ارائه گزارش بازرسان اين سازمان درباره اين حمله شيميايي صبر کند.

تيتوف افزود :«گفتگو درباره هر گونه واکنش شوراي امنيت حداقل تا زماني که بازرسان سازمان ملل در سوريه گزارش خود را ارائه نکرده‌اند اقدامي شتابزده و عجولانه خواهد بود.»

تحليلگران مي‌گويند ادعاهاي امريکا درباره سوريه مشابه اطلاعات نادرست درباره وجود تسليحات کشتار جمعي در عراق است که به تهاجم امريکا به اين کشور عربي در سال ۲۰۰۳ منجر شد.

نام:
ايميل: