آخرین مطالب

یکشنبه 10 اسفند 1393
19:28


بوی فرزند از بوی بهشت است.(3)


طبق دیدگاه هاى مختلف، دین جایگاهى مهم در تربیت دینی افراد دارد، اما نباید از نظر دور داشت که فرآیند تربیت دینى نیز با مشکلاتى مواجه است. اگر تربیت دینى بخواهد داراى فایده باشد ضرورتا باید اشکالات موجود را برطرف نمود. ضمن تأکید بر این نکته که :

تربیت فرزند در دنیای امروز از حساسیت بیشتری نسبت به نسل های گذشته برخوردار است. 

درقسمت قبل و در بررسی مشکلات پیش روی تربیت به بیان چهار مورد ، ناآگاهی تأثیر گذاران تربیتی ، اعتقاد به آموزه های غربی در عرصه تربیت  ، فقدان منابع کافی در تربیت دینی و تربیت رسانه ای پرداختیم.

در این قسمت نیز به بیان ادامه مطلب توجه نمایید.

    5. افزایش رقبای تربیتی

هراندازه رقبای تربیت دینی بیشتر شود ، نیاز به وقت گذاشتن از سوی والدین بیشتر می شود.

در گذشته های نه چندان دور ، دهه هایی طی می شد تا یک عامل ضد تربیتی وارد زندگی ما شود ، اما اکنون دائم در حال مشاهده ورود رقبای جدید در عرصه تربیت هستیم.

 قبل ترها جز دوستان ناباب، رقیب چندانی برای والدین در عرصه تربیت وجود نداشت اما اکنون با وجود تلفن همراه، اینترنت، بازی رایانه ای و تلویزیون، رقبا بیخ گوش ما و درون خانه هایمان هستند. 

 تکنولوژی به سرعت هرچه تمام تر در حال وارد کردن ابزار جدید به زندگی ما است ، که هرکدام از آنها به تنهایی مشکلات و خطرات زیادی را در مسیر تربیت ایجاد می کند.

   بی توجهی به رقبای تربیتی یکی از خطرات اصلی در مسیر تربیت دینی در دنیای امروز است. 

 

     6. اختصاص وقت حداقلی به فرزندان

هر اندازه عوامل منفی تأثیرگذار بر تربیت فرزندان بیشتر شود ، نیاز به وقت گذاشتن برای آنها هم بیشتر می شود. اما متأسفانه برخی والدین به دلایل مختلفی از این مسأله شانه خالی می کنند. از جمله این دلایل می توان به مسائل اقتصادی اشاره کرد. امروزه مسائل اقتصادی ، محور زندگی بسیاری از انسان هاست ؛ یعنی اقتصاد بیشترین بیشترین دغدغه و توجه را به خود اختصاص داده است . تا اندازه که می توان گفت در نگاه برخی ، خوشبختی و بدبختی در گرو فقر است. این نگاه موجب می شود والدین ، مدیریت امور زندگی را به پول بدهند. به صورت طبیعی پدرو مادری که بیشترین وقت خود را بیرون از خانه طی می کنند ، نمی توانند وقت قابل توجهی را برای تربیت فرزندان خود اختصاص دهند.

از طرفی کودک باید با قناعت آن هم در رفتار والدین آشنا شود. وجود آمار بالای دعوای کودکان در مهدکودک ها ، بر سر اسباب بازی ها با وجود داشتن چندین عروسک توسط کودک ، مربوط به تربیت خانوادگی است که حرص در آن نهادینه شده است.

ضمن اینکه مقصود از وقت گذاشتن ،صرفاً زمانی که به صورت مستقیم به فرزند اختصاص می یابد نیست، بلکه حتی صرف وقت برای مطالعه کتاب های مفید هم بخشی از آن است.


    7. نداشتن حوصله کافی

وقت داشتن و نداشتن تمام مسئله نیست. برخی از پدرو مادرها می گویند مشکل ما زمان نیست ؛ حوصله کافی برای عمل کردن به این چیزهایی که شما می گویید نداریم. این افراد انگیزه کافی برای پرداختن به امور تربیتی را ندارند.

یکی از دلایل نبود انگیزه ، اعتماد کاذب به وضعیت موجود فرزندان است. پدر و مادر نمی خواهند باور کنند که با نپرداختن به تربیت، فرزند او هم قابلیت انحراف را دارد. آن هم تاحدی که بتواند یک باند فساد را مدیریت کند.  یک قسمت از تربیت تحریم است و یک قسمت کنترل.

اگر والدین باور می کردند که نپرداختن به امور تربیتی می تواند فرزند آنان را در مسیر چنین انحرافاتی قرار دهد ،  انگیزه کافی برای پرداختن به مسائل تربیتی را پیدا می کردند.

 

 سه عنصر وقت ، حوصله (انگیزه ) و آگاهی ، سه پایه ی اصلی تربیت در دنیای امروز است. 

 

    8. تفاوت سبک زندگی

سبک زندگی یکی از اصلی ترین عوامل تأثیر گذار بر تربیت است.

در این دو دهه اخیر شاهد تغییر دمادم و سریع شیوه ی زندگی هستیم ؛ اما روش تربیت را متناسب با تغییر سبک زندگی ، نه تنها تغییر نداده ایم ؛ بلکه به گونه ای با آن برخوردکرده ایم که سبک زندگی ما فرزندانمان را از مسیر تربیت دینی به شدت دور کرده است.

از جمله تغییرات در سبک زندگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-         خانه : تبدیل شدن خانه های حیاط دار به آپارتمان های پنجاه ،شصت متری ؛ ضمن توجه به اینکه فرزندان بیشترین میزان تربیت را در محیط خانه دارند. خانه های امروزه فرصت بچگی کردن را از کودک می گیرند.

-         مدیریت خانه با رسانه : در گذشته رسانه دخالت چندانی در کیفیت و کمیت رابطه نداشت ، اما امروزه مدیر بسیاری از زندگی هاست. رسانه مشخص می کند که چه اندازه برای فرزندمان زمان بگذاریم ؟ زمان خواب و بیداری کی باشد ؟ و...

رسانه گرمای عاطفی روابط را به شدت کم کرده است.

-         دوری از طبیعت : در گذشته انسان ها با طبیعت رفیق بودند اما امروزه بسیاری از مشکلات تربیتی ریشه در دوری از طبیعت دارد.

-         اشتغال مادران : این امر از نتایج محوریت یافتن اقتصاد در خانواده است .

باید دانست فمنیست ها دارند تلاش می کنند زن را وارد بازار رقابتی کنند که یقیناً در آن بازنده خواهند شد. درنگاه فمنیستی اتفاقاً بیشترین سود را مرد می برد ؛ زحمت بیرون از خانه به گردن زن می افتد تا مرد بیشتر استراحت کند. کارهای مردانه  رابه اسم ارزش دادن به زن ، به عهده او می گذارند.

اما در نگاه اسلامی ، زن وظیفه ی خودش را انجام می دهد. دغدغه ی اقتصادی نباید برای زن باشد ، کارهای سنگین نباید برای زن باشد. زن باید در جایگاه خودش باشد و به مادری کردن بپردازد.

-         تنظیم خانواده : کاهش تعداد فرزندان و افزایش فاصله سنی فرزندان از تغییرات اساسی تنظیم خانواده است.

ضمن توجه به این نکته که وقتی خداوند بشری را خلق می کند، می خواهد نقشی را در این پازل جهانی بچرخاند ، پس بی حساب خلق نمی کند. ما نمی توانیم جلوی خلقت را بگیریم.

با تأکید بر این نکته که بین پدر و مادر و فرزندان تفاوت سنی نباید زیاد باشد ، در سن جوانی بچه دار شدن باعث می شود که ارتباط ، رفاقتی باشد و این خانواده  ،خانواده پویایی است.

-         رقابت های اقتصادی : غریب شدن مفهوم قناعت و نفوذ نیازهای کاذب به زندگی در نتیجه رقابت های اقتصادی است.

در جامعه ما هزینه ها به جای توسعه ی محبت در زندگی ها ، صرف چیزهای دیگر می شود. در برخی سبک های زندگی ،  ما از غرب هم عقب تر هستیم. مثلا در غرب برای شادمانی هزینه می شود ، نه برای خرید ابزارها ؛ بر خلاف سبک زندگی ایرانی که هزینه ها صرف تغییر دکوراسیون می شود .

امیرالمؤمنین علی (ع) می فرمایند: رفاه ، لذت و غنا در قناعت است . قناعت یک حالت ذهنی است که آدم یاد می گیرد از داشته هایش لذت ببرد.

 

نتیجه گیری

توجه به این نکات هشت گانه ای که مطرح شد ما را به این نتایج میرساند که :

-         تربیت فرزند در دنیای امروز از حساسیت بیشتری نسبت به نسل های گذشته برخوردار است.

-           سه عنصر وقت ، حوصله (انگیزه ) و آگاهی ، سه پایه ی اصلی تربیت در دنیای امروز است.

-         تربیت باید براساس مبانی و روش های دینی انجام بگیرد تا به اهداف دینی برسد.

-         بی توجهی به رقبای تربیتی یکی از خطرات اصلی در مسیر تربیت دینی در دنیای امروز است.

-         با توجه به تغییر در سبک زندگی ، ناهم گونی این سبک با روش های صحیح تربیتی نیاز به وقت ، حوصله و آگاهی ، ضرورتی دو چندان می یابد.

 

مطالعه کتاب "من دیگر ما " توصیه ما به شماست. اما فایل صوتی آن را در اختیارتان قرارمی دهیم تا استفاده از آن سریع تر ، سهل تر و در زمان های بیشتر صورت بگیرد.

امید که مورد استفاده واقع گردد.

دانلود صوت شماره 3

دانلود صوت شماره 4

 

منابع

من دیگر ما (مهارت های تربیت فرزند دردنیای امروز) .تالیف محسن عباسی ولدی

-         سبک زندگی . تالیف محمدرضا زائری

-         تربیت . تألیف آیة الله ابراهیم امینی

-         چرایی و ضرورت تربیت کودکان . روزنامه مردم سالاری . نجمه مصطفایی

-         ضرورت تربیت دینی کودک در اسلام . سازمان تبلیغات اسلامی

-         سبک زندگی اسلامی . از مجموعه سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد

-         پدافند غیرعامل . از مجموعه سخنرانی حجت الاسلام انجوی نژاد


لینک های مرتبط

- خانواده و نقش آن در تربیت دینی فرزندان.

- ارزش هایی که باید به فرزندتان بیاموزید.

- استعدادهای فرزندمان را چگونه شکوفا کنیم؟

- تفاوت های تربیتی دختران و پسران

پذیرای نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات و پرسش های شما هستیم.

دیگر راه ارتباطی ما با شما : ahaad3@ahaad.ir

سربلند و سرافراز باشید.

گردآورنده : زهرا گلبندی     

 

نام:
ايميل: