آخرین مطالب

سه شنبه 17 دی 1392
12:30


چله محبت


* پایه های چله محبت:

- معرفت. معرفت اولین پایه عبادت است. حضرت زینب(س) همه ارکان وجودش در

عمل و رفتار بر معرفت منطبق بود.

- عشق. پایه معرفت باید بر عشق استوار باشد. لذا حضرت زینب(س)

حتما عاشق حسین(ع) بود و عاشق ترین بود.

- نگاه به عاقبت. حضرت زینب(س) که چله می گیرد رنج و درد دارد ولی لذتی می برد چون

تاریخ الی الابد می بیند که چقدر انسانها بخاطر نام حسین(ع) نجات می یابند.

- نگاه به مصلحت. یک بار حضرت زینب(س) اومد به خدا بگه کاش فلان چیز نمی شد؟

اما گفت هر چه شد خوب شد، حتما مصالح خدا را در نظر میگیرد.چله محبت

یا جمیل
سخنرانی حجت الاسلام سید محمد انجوی نژاد
اربعین - سال 1383
موضوع: چله محبت

»»» مقدمه اول:

 دیدگاه ما نسبت به انسان اینگونه است که انسانها هر طور باشند ، پدر و مادرشان هر گونه که باشند ، در هر محیطی بزرگ شوند ، هر رفتاری را ببینند ، هر توانایی را داشته باشند ، از هر نژادی باشند ، اما با کمک خدا ، اراده و انگیزه خود میتوانند متمدن شوند و در مهد بی دینی بسیار متدین شوند . مردم بنده محیطشون نیستند . آنگاه می بینیم که ضد همین تفکر باعث می شود که والدین ، بچه ها را در محیط خوب رها میکنند ولی نتیجه بد میگیرند و یا برعکسش . در واقع محیط همه وجود انسان را نمی سازد .
مسایل فیزیکی موثر است ، ژنتیک موثر است . وقتی نطفه منعقد می شود اثراتی را می پذیرد، محیط موثر است اما اراده از محیط بسیار موثر تر است ، انگیزه بسیار موثر تراست . مثلا اگر تو که در دانشگاه درس میخوانی بفهمی این علمت چقدر دردها را میتواند درمان کند بسیار بهتر عمل میکردی …
توانایی جسمی موثر است ، توانایی عقلی نیز موثر است . بعضی باهوش و بعضی کند هستند . وسطی ها باید تمرین کنند ، با مطالعه بیشتر حافظه باز میشود .

»»» مقدمه دوم:

قرآن میفرماید اگر میخواهی انسانی متعالی باشی باید :
1- الذین یومنون بالغیب . به غیب اعتقاد داشته باشی . ( خمس و زکات به ثروت ما برکت میدهد . عبادت کردن بر قدرت مطالعه ما  می افزاید . بنده بودن خیلی از بلا ها را کنار میزند و باید در همه زمینه ها ، ورزشی ، اقتصادی ، علمی ، اجتماعی و... به غیب اعتقاد داشته باشیم .
2- یقیمون الصلوه . پله دوم بعد از یقین به غیب عبادت است .
3- یوتون الزکات . پله سوم جامعه است ، مردم . بدانیم که همه چیز زکات دارد . جسمت ، علمت ، ثروتت و ... همه زکات دارد .
در جایی دیگر قرآن خداوند میفرماید ، چرا به لقا من یقین ندارید ؟ من خدا حضور دارم ، از رگ گردن به تو نزدیک ترم . ولی افسوس که به حیات دنیا راضی شدند . عجب بد معامله ای کردند .
اینها را میگویم که بهتر چله بگیرید . اگر ما 20 سال ، 30 سال ، 50 سال از عمرمان گذشته اینهمه از خداوند عمر گرفته ایم ولی هنوز به اون جنبه اصلی زندگی نگاه نکردیم ، ضرر کردیم . شهدا با آن مقامهایی که دارند اما آرزو میکنند برگردند اینجا چون میدانند یک چیزهایی را جا گذاشته اند ، آنها ارزش دنیا را بعنوان یک مزرعه میدانند . چقدر از عمرمان را به بطالت گذرانده ایم اما شهدایی داشتیم که برای همه اوقات خود برنامه داشتند . به هرجای دنیا نگاه میکردند یک جبنه اخروی هم در آن میدیدند .
عدد 40 یک ارزش فی نفسه دارد و در آیات و روایات هم آمده است . اثراتی در آن مترتب است . مانند نقشه گنج میماند که اگر یک قدم بیشتر یا کمتر برداری آن را گم میکنی . چله گرفتن هم عبادی است هم ارادی . چله های مادی داریم و معنوی . کم و زیاد بودن عمل مهم نیست ، خود عمل مهم است ، حتی اگر روزی یک صلوات باشد ، بشرطی که واقعا چله باشد . اگر بین راه چله خراب شد دوباره بگیرد . با چله میشود گناه را ترک کرد . چله های مادی هم داریم . حتی اثرات بسیار مفید جسمی بوسیله چله های غذا گرفته میشود .

◄ و اما چله محبت :
بر میگردیم به خانم زینب (س) .چله  حضرت زینب (س) از عاشورا تا حالا ( اربعین ) تاریخی بود و دیگر تکرار نمیشود .

+ این چله پایه هایی داشت :
1- معرفت. هر کاری را که حضرت میخواستند انجام دهند دلیل آنرا میدانست . جوانان ما میل به معنویت دارند ولی متاسفانه در هر خانه ای را میزنند بدون معرفت . معرفت اولین پایه عبادت است . حضرت زینب(س) همه ارکان وجودش در عمل و رفتار منطبق بود بر معرفت.
2- عشق. معرفت خالی هم بدرد نمیخورد . انسانی که عشق نداشته باشد پای معرفتش نمی ماند . زینب(س) حسین(ع) را عاشقانه دوست داشت . پایه معرفت باید بر عشق استوار باشد . لذا حضرت زینب(س) حتما عاشق حسین(ع) بود و عاشق ترین بود .
3- نگاه به عاقبت. ببینید تا دنیا دنیاست این حرارت عشق به حسین(ع) سرد نمیشود . حضرت زینب(س) که چله میگیرد رنج و درد دارد ولی لذتی میبرد چون تاریخ الی الابد می بیند که چقدر انسانها بخاطر نام حسین(ع) نجات می یابند .
4- نگاه به مصلحت. سکوت ، صبر ، رضا . چقدر من و شما ضرر کردیم از چیزهایی که زور گفتیم به خدا ! یک بار حضرت زینب(س) اومد به خدا بگه کاش فلان چیز نمیشد ؟ اما گفت هر چه شد خوب شد . حتما مصالح خدا را در نظر میگیرد .
صدبار بگم که قبول کنیم رفتنی هستیم . فشارهای دنیا را نمیتونیم تحمل کنیم چون قبول نداریم رفتنی هستیم .
بلندترین شادی برای حضرت زینب(س) که میتوانید بفرستید همین است . در این چله یک گناه را ترک کنید . یک ثواب را اضافه کنید و یک جنبه بهتر به درستان بدهید . اگر گناهی زمینت زده و نمی توانی ناگهان ترکش کنی با چله میتوانی یواش یواش آن را ترک کنی .

چله ترک گناه از بهترین چله هاست .

نام:
ايميل:

Table './ahaad_cms/mhk_log_statistics' is marked as crashed and should be repaired