آخرین مطالب

شنبه 16 شهریور 1392
12:30


چرا کودکمان لوس می شود ؟


مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت كودك را بدرستی بیاموزند، زیرا دوران تربیت كودك از آغاز تولد بلكه قبل از آن شروع می‌شود.

 چرا کودکمان لوس می شود ؟
 

 

مرد و زن قبل از پدر و مادر شدن باید روش تعلیم و تربیت كودك را بدرستی بیاموزند، زیرا دوران تربیت كودك از آغاز تولد بلكه قبل از آن شروع می‌شود. در این دوران بسیار حساس و مهم است كه طبع لطیف كودك شكل می‌گیرد و اخلاق و رفتار و عادات و حتی افكار او پایه‌گذاری می‌شود. بنابراین موضوع تعلیم و تربیت را نباید ناچیز و كوچك شمرد، زیرا یكی از مهم‌ترین مسئولیت‌های هر پدر و مادری درست تربیت كردن فرزندش است.

كودك به محبت و نوازش پدر و مادرش احتیاج دارد، اما افراط در آن، نه‌تنها به نفع كودك نیست بلكه یك اشتباه بزرگ تربیتی نیز محسوب می‌شود. به این ترتیب، پدران و مادران باید بدانند محبت برای پرورش كودك كاملا ضروری و لازم است، ولی محبت و توجه بیش از حد هم عواقب بسیار بدی در بردارد، زیرا باعث لوس شدن كودك می‌شود.

این نكته حائز اهمیت است كه بچه وسیله سرگرمی والدین نیست، بلكه او انسان كوچكی است كه برای خود و آینده‌اش ساخته و تربیت می‌شود و این وظیفه مهم به عهده پدر و مادرش است.

چگونه یك بچه لوس می‌شود؟

وقتی بچه‌ای احساس كند كه بیش از حد مورد توجه و محبت پدر و مادرش قرار گرفته است و آنها همیشه مطابق میل او رفتار می‌كنند، طبیعی است كه دایره خواسته‌هایش به طور پیوسته بیشتر و بیشتر شود. او می‌خواهد و دستور می‌دهد، پدر و مادر هم بدون كوچك‌ترین مخالفتی انجام می‌دهند كه مبادا كودك دلبندشان ناراحت شود. چنین بچه‌ای زمانی كه بزرگ و وارد اجتماع می‌شود از همه مردم توقع دارد كه مثل پدر و مادرش او را دوست بدارند و مطابق امیال و خواسته‌هایش رفتار كنند، اما مردم نه از آدم لوس خوششان می‌آید نه به خواسته‌هایش اهمیت می‌دهند. به این ترتیب فرزند عزیز شما از اجتماع و مردم دلسرد شده و احساس حقارت و شكست می‌كند، بنابراین گوشه‌گیر، كم‌حرف و منزوی می‌شود.

آنها معمولا در زندگی زناشویی هم دچار مشكل می‌شوند؛ زیرا زمانی كه پسر یا دختر لوس و نازپرورده ازدواج می‌كند، از همسرش توقع دارد كه مطابق میل و خواسته‌های او رفتار كند، اگر هر یك از آنها نخواهد مطابق میل دیگری رفتار كند، در این صورت اختلافات داخلی، دعوا و جر و بحث شروع می‌شود.

كودكان لوس معمولا خودخواه و از خود راضی می‌شوند. آنها خودشان را بالاتر از آنچه هستند تصور می‌كنند و معایب خود را نمی‌بینند. همیشه از دیگران توقع دارند از رفتار و كردارشان تعریف و تمجید كنند. به این ترتیب، آنها بیشتر از افراد چاپلوس كه مدام از آنها تعریف می‌كنند خوششان می‌آید و افراد واقع بین را دوست ندارند. معمولا نمی‌توانند محبت و علاقه دیگران را به خودشان جلب كنند و بیشتر اوقات تنها هستند.

این كودكان اغلب روحی ضعیف و روانی زود رنج و حساس دارند. همیشه به دیگران متكی هستند و اعتماد‌به‌نفس بسیار پایینی دارند. در برابر مشكلات زندگی خیلی زود عقب‌نشینی می‌كنند، به جای این كه مشكلاتشان را حل و فصل كنند، توقع دارند دیگران كمك‌شان كنند.

بچه‌هایی كه بیش از حد مورد ناز و نوازش والدین‌شان قرار می‌گیرند، كم‌كم و بتدریج بر پدر و مادر خویش تسلط پیدا می‌كنند. در نتیجه وقتی به سن نوجوانی و جوانی رسیدند، آن وقت از والدینشان توقعات بیشتری خواهند داشت. اگر هم پدر و مادر در برابر خواسته‌هایشان مقاومت و ایستادگی كنند آنقدر قهر و جر و بحث می‌كنند تا بالاخره آنها راضی شوند.

متاسفانه برخی پدر و مادرها عیوب فرزندشان را نمی‌بینند یا نادیده می‌گیرند و در صدد اصلاح آن برنمی‌آیند و برای خوشحال كردن او از هیچ كاری دریغ نمی‌كنند. آنها باید بدانند، این بزرگ‌ترین خیانت در حق فرزند دلبندشان است؛ چراكه او همیشه كودك باقی نمی‌ماند بلكه بزرگ می‌شود و باید در اجتماع و میان مردم زندگی كند.

این نكته مهم است كه كودك باید بداند واقعا محبوب پدر و مادر است و در مواقع لزوم به كمكش می‌آیند، اما از طرف دیگر هم باید بداند، اگر اشتباهی از او سر بزند مورد مواخذه والدینش قرار خواهد گرفت.

راهكار

وقتی نوزاد به دنیا می‌آید فقط گریه می‌كند، زیرا از این طریق می‌خواهد شما را متوجه نیازهایش بكند. شما هم باید نیاز او را سریع برطرف كنید، اما زمانی كه بزرگ شد و برای به دست آوردن هر چیزی گریه یا قهر كرد، شما نباید به گریه و قهر كردن‌های او اعتنا كنید؛ زیرا او با این روش‌ها فقط می‌خواهد شما را مجبور كند تا به خواسته‌هایش تن بدهید.

بنابراین باید صبور باشید و برای ساكت كردنش اقدامی نكنید، اجازه دهید متوجه شود كه با گریه كردن نمی‌تواند به خواسته‌هایش برسد. او خودش كم‌كم آرام می‌شود.

اگر فرزندتان زمین خورد، احتیاجی نیست بسرعت خودتان را به او برسانید یا به زمین ناسزا بگویید، اجازه بدهید خودش بلند شود. بعد با او صحبت كنید كه بیشتر مراقب خودش باشد تا زمین نخورد.

زمانی كه بیمار می‌شود مثلا سرما می‌خورد لازم نیست همه كار و زندگی خود را تعطیل و فقط به او توجه كنید، صورت تبدارش را ببوسید و نوازشش كنید. این كارها فقط باعث می‌شود فرزندتان لوس و ننر بار بیاید. بهتر است او را به دكتر ببرید، داروهایش را تهیه و برایش غذای مناسب آماده كنید تا سرماخوردگی‌اش خوب شود.

وقتی با هم به مراكز خرید می‌روید و او مدام غر می‌زند و از شما می‌خواهد برایش اسباب‌بازی یا ... بخرید، شما بهتر است به جای خریدن آن اسباب‌بازی با صبر و حوصله برایش توضیح بدهید كه شما به این اسباب‌بازی احتیاجی ندارید و ما برای مثلا خرید مواد غذایی به اینجا آمده‌ایم. اگر دوباره ادامه داد، نه به غرغر كردنش اهمیتی بدهید، نه او را تهدید كنید و نه برای ساكت كردن او به خواسته‌اش تن بدهید.

نام:
ايميل: