آخرین مطالب

یکشنبه 24 اسفند 1393
18:50


بوی فرزند از بوی بهشت است.(9)


در قسمت قبل لزوم محبت رفتاری و مؤلفه های خوش رویی ، خوش زبانی ، خوب صدا زدن ، بوسیدن را مطرح کردیم.

به ادامه این نوع محبت ها توجه کنید...نوازش

نوازش همراه با مهربانی نیز مانند بوسیدن پیام محبت را به خوبی منتقل می کند .

چه خوب است وقتی می خواهیم فرزندمان را تشویق کنیم ، نصیحت کنیم ، تذکری بدهیم ، دل جویی کنیم ، و وقتی کنار هم نشسته ایم و می خواهیم به او بگوییم دوستش داریم اورانوازش کنیم.

نوازش آن دسته از محبت هایی است که به شدت آرامش بخش بوده و از همان روزهای اول تا سنین جوانی اثر خود را دارد.

دست دادن

دست دادن به فرزند حتی در کوچکی نشان از محبت دارد. دست علاوه بر اینکه موجب آمرزش گناهان می شود ، باعث ایجاد محبت و از بین رفتن کینه هاست.

 وقتی به فرزندمان دست می دهیم دستمان را نکشیم تا او دستش را بکشد. ایم کار پیام محبتی راکه از راه دست منتقل می کند، جذاب تر و عمیق تر می کند.

بوسیدن ، نوازش و دست دادن که با ارتباط جسمی والدین و فرزند محقق می شود، نشان از جایگاه ویژه ی ارتباط جسمانی در ابراز محبت دارد. فلسفه این توصیه می تواند این باشد که : میزانی از محبت درونی ما از طریق لمس کردن منتقل می شود.

تواضع

کسی می تواند با فرزندش متواضعانه برخورد کند که خود را برتر از او نبیند.

برخی از والدین بر این باورند که رفتار متواضعانه با فرزندان موجب می شود که هیبت و ابهت والدین در مقابل فرزندان از میان می رود و فرزندان حساب چندانی از والدین خود نبرند.

باید گفت که عزت در دست خداست و تنها در دست خدا ، و راه به دست آوردن عزت گوش دادن به دستورات خداست. بدون تردید انسان متواضع به عزت و بلندی دست می یابد. و تواضع بر خلاف تصور برخی ، نه تنها ابهت انسان را کم نمی کند بلکه بر آن می افزاید. ضمن اینکه انسان با نوع رابطه ای که با فرزندش برقرار می کند ، می تواند به دو نوع اقتدار دست یابد: اقتدار خشونتی و اقتدار محبتی.

اقتدار خشونتی که بر مبنای رفتار تند و خشن و تهدیدات است اگرچه می تواند فرزند را مدیریت کند اما از نظر زمانی محدود است؛ یعنی تا سن خاصی می تواند نتیجه بخش باشد. زمانی که فرزند بتواند خودش به نیازهایش پاسخ دهد از شدت اقتدار والدین کاسته می شود. و از نظر مکانی نیز محدود است ؛ تا زمانی جواب می دهد که فرزند در مقابل دید والدین است. حتی گاهی در مقابل حضور دیگران هم تیغ والدین نمی برد.

زیرا والدین برای حفظ ظاهر نمی توانند تندی و خشونت خود را اعمال کنند. اثر اقتدار خشونتی در سنینی که فرزند وابستگی اش به خانواده کمتر می شود ، رنگ می بازد.

در اقتدار محبتی فرزند از والدین حساب می برد اما حسابی که یک محب از محبوب می برد. در تمام کارهایش به محبوب توجه داردکه نکند به خاطر اشتباهی که از او سر می زند ، محبوب از دست او آزرده شده و در نتیجه او را از دست بدهد. این اقتدار ، زمان و مکان نمی شناسد. در اقتدار محبتی همیشه نیاز به حضور فیزیکی والدین برای جلوگیری از انحراف فرزند نیست.

صداقت

برای ابهت داشتن در نزد فرزند باید به قانون صداقت پای بند بود. دروغ انسان را خوار و ذلیل می کند.

اقتداری که نتیجه صداقت است از نوع اقتدار محبتی است.

دروغ گفتن ضمن اینکه رابطه عاطفی بچه ها را با والدین به هم می زند بلکه نوعی آموزش دروغ گفتن ، آن هم به صورت عملی است. لازم به تأکید است که کودکان بیشتر از سیره عملی والدین درس می گیرند تا سخنان آنها (گزاره های تصویری مرور شود).

باید بدانیم که بچه ها عمل نکردن به قول را دروغ می دانند ؛ پس مراقب قول هایمان باشیم. اگر توانایی عمل کردن به قول هایمان را نداریم آن را بر زبان نیاوریم. زیرا با عمل نکردن به وعده ها شخصیت فرزندان خویش را تحقیر می کنیم.

در روایات وفا نکردن به این قبیل وعده ها، تجاوز به حقوق کودک محسوب می شود و چون کودک نمی تواند از حق خود دفاع کند ، زیرپاگذاشتن حق او خشم الهی را برخواهد انگیخت.

بی تردید این گونه رفتارها ی ناپسند زمینه ساز انحرافات گوناگون کودکان و سبب دوری آنها از پاکی و صداقت خواهد شد.

هدیه

در میان راهکارهایی که تابحال بررسی کردیم ؛ هدیه ماندگارترین راه ابراز محبت در صورت رفتاری آن است.

هدیه علاوه بر ابراز محبت موجب از بین رفتن کینه ها هم می شود.

ارزش اقتصادی هدیه مهم نیست، اینکه به او بگوییم به یادش هستیم اهمیت دارد.

اگر هدیه دادن تنها راه ابراز محبت باشد ؛ باید دغدغه ی لوس شدن فرزند را نیز داشت.

فرزندی که تنها از راه هدیه می فهمد والدینش دوستش دارند ، و ارزش اقتصادی هدیه بیانگر ارزش محبت است همیشه منتظر هدیه است چون همیشه تشنه محبت است . پس به جای پاک کردن صورت مسئله ، مسئله را حل کنید.

هدیه اگر از نوع خوراکی نباشد ، ماندگار است و تا وقتی که هدیه باقی است ، خاطره خوش محبت نیز پابرجاست.

هدیه از یک بعد دیگر هم خاصیت محبت افزایی دارد ؛ زیرا نشان از سخاوت والدین دارد که خود ، عاملی برای افزایش محبت است.

آزادی

فرزند باید در هفت سال اول زندگی آزاد باشد. این آزادی یکی از اصلی ترین راه های ابراز محبت است.

بچه ها کسانی را که آنها را آزاد بگذارند، بیشتر دوست دارند.

بازی

بازی از موثرترین رفتارهای تربیتی است. یکی از اصلی ترین پیام های بازی محبت است.


امیرمؤمنان علی (ع) می فرمایند : هرکسی بچه ای دارد ، بچگی کند.

کودک ، خشونت و بدرفتاری و دعوای والدین را دلیل بی مهری می داند.

مشارکت والدین در بازی فرزندان گرچه اندکی از وقت آنان را می گیرد ، اما آثار بسیار خوبی دارد، بازی علاوه بر اینکه برای کودکان بسیار سرور انگیز و نشاط بخش است ، مایه رشد استعدادها و تلطیف عواطف آنان نیز خواهد شد. بازی اگر به قاعده و سالم باشد تفکر کودک را رشد می دهد، از این رو گفته اند بازی تفکر کودک است.


در قسمت بعد محبت های زبانی و نوشتاری را شرح خواهیم داد.

مطالعه کتاب "من دیگر ما " توصیه ما به شماست. اما فایل صوتی آن را در اختیارتان قرارمی دهیم تا استفاده از آن سریع تر ، سهل تر و در زمان های بیشتر صورت بگیرد.

امید که مورد استفاده واقع گردد.

صوت های مرتبط با این مبحث:

دانلود صوت شماره 20

دانلود صوت شماره 21


منابع

    • من دیگر ما (مهارت های تربیت فرزند دردنیای امروز) .تالیف محسن عباسی ولدی
    • حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت (ع) . تألیف آیة الله محمدجواد مروجی طبسی


پذیرای نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات و پرسش های شما هستیم.

دیگر راه ارتباطی ما با شما : ahaad3@ahaad.ir

پویا و پرتوان باشید.

گردآورنده : زهرا گلبندی
نام:
ايميل: