آخرین مطالب

یکشنبه 24 اسفند 1393
17:50


بوی فرزند از بوی بهشت است.(8)


تا به اینجا لزوم امر محبت و آثار آن را بررسی کردیم. غفلت والدین و دلیل عدم تاثیرگذاری نیز بیان شد. در این مبحث قصد داریم شیوه های ابراز آن را بیان کنیم.

شیوه های ابراز محبت شامل محبت رفتاری ، محبت گفتاری و محبت نوشتاری می شود. 

محبت رفتاری

برخی از رفتارها به خودی خود دارای پیام محبت است . وقتی فرزند این رفتارها را می بیند ، به حس درونی والدینش پی می برد.

کودک به محبتی نیازمند است که آثارش در رفتار پدر و مادر نمودار باشد. او از نوازش ها ، بوسه ها، درآغوش گرفتن و حتی سخنان پدر و مادر احساس محبت می کند.

به طور کلی باید گفت : هر رفتار نیکی که از سوی پدر و مادر به نمایش در می آید ، عاملی برای ابراز محبت به فرزند است. محبت رفتاری ضامن محبت زبانی است.

اما باید توجه داشت که رفتارهای محبت آمیز در صورتی می تواند تأثیرگذار باشد که فرزند از آنها برداشت محبت کند.

فرزند غذا پختن ، لباس خریدن ، لباس شستن و .... را وظیفه می داند نه محبت. اگر ما کاری را با نیت محبت انجام دهیم ، اما بوی محبت از آن به مشام فرزند ما نرسد ، نمی توان انتظار داشت که کار ما اثر تربیتی داشته باشد.

برخی از مصادیق محبت رفتاری به شرح زیر است:

خوش رویی

شما وقتی با کسی مواجه می شوید ، با قیافه تان پیام های مختلفی به او می دهید.

قیافه معمولی : من از دیدن تو حس خاصی ندارم.

قیافه درهم : من از دیدن تو بهم ریختم.

قیافه بشاش : من از دیدار تو خوشحال شدم. که این خوشحالی دو جنبه دارد : به جهت کاری است که او می تواند برای شما انجام دهد ، در غیر اینصورت خوشحالی شما پیام دوستی ندارد.

اما اگر تنها به جهت دیدار کسی است که دوستش دارید این خوشحالی پیام محبت دارد.

امیرمؤمنان علی (ع) : خوش رویی مغز دوستی است. "بحارالانوار ، ج71 ، ص 165"

بهترین حالت ابراز محبت با خوش رویی وقتی است که چهره خسته شما با دیدن فرزندتان بشاش شود.

بیایید تصمیم بگیریم که در هنگام گفت و گو با فرزندانمان نقش زیبای لبخند را از لبمان پاک نکنیم.

خوش زبانی

خوش رویی برای اعلام محبت لازم است ، اما کافی نیست. در گفت و گو با فرزند باید تلاش کنیم طوری حرف بزنیم که او محبت را از بیان واژه ها و کلام ما بفهمد.

در خوش زبانی روی دو نکته تأکید می شود : واژه های گوارا ، سخن مهربان.

برخی روی لحن، حساسیت خاصی ندارند ؛ در حالی که لحن بیان ، در انتقال پیام محبت تأثیر ویژه ای دارد. یک مادر هنرمند و یک پدر زیرک کسی است که از هر فرصتی برای نزدیکی به فرزندش استفاده کند.

برخی از اختلافات میان فرزندان با پدر و مادر ریشه در حرف هایی دارد که والدین به فرزند گفته اند و مدت هاست که کینه اش در دل فرزند لانه کرده است.

می توان خوش رویی و خوش زبانی را در یک کلمه جمع کرد : "خوش اخلاقی".

امام صادق (ع) در تعریف خوش اخلاقی می فرمایند: فروتنی کنی ، سخنت را برای دیگران گوارا کنی و با برادرت به خوش رویی برخورد کنی.

همانطور که در مباحث قبل ذکر شد برخی از والدین اقتصاد را محور تربیت می دانند اما لازم به ذکر است که ، پول قابلیت آن را ندارد که بتواند در زندگی گشایش حقیقی تولید کند. آنچه اصیل است ، اخلاق خوش است ، نه پول.

زندگی با والدین بداخلاق برای فرزند لذتی ندارد. فرزندان با والدین بد اخلاق  نه تنها دوست نمی شوند ؛ بلکه اخلاق بد آنها فرزندان را به دشمنی وادار می کند.


خوب صدا زدن

ما در  طول روز بارها فرزندانمان را صدا میزنیم. هربار صدا زدن یک فرصت ابراز محبت است.

مثال : علی ! علی آقا! علی جان ! پسرم! دخترم ! پسر عزیزم ! دختر عزیزم! و ...

هرکدام از این صدا زدن ها پیام خاصی دارد. صدا کردن کودکان با این قبیل اسم ها و لقب ها ، علاوه بر تشدید روابط مهرآمیز ، شخصیت کودک را به خوب بودن و رشد و کمال تشویق و تحریک می کند و عظمت خاصی به روح آن می دمد.

نگاهی به حدیث شریف کسا بیندازید:

وقتی امام حسن علیه السلام به مادر خود سلام می کند ، فاطمه زهرا سلام الله علیها در پاسخ می گوید: عَلَیْكَ السَّلامُ یا قُرَّةَ عَیْنى وَثَمَرَةَ فُۆ ادى« سلام بر تو ای نور دیده ام و میوه دلم»

ببینید حضرت چگونه با پسرش صحبت می کند و با محبت او را خطاب می کند!

امروزه روشن شده است كه عمده ترین فقر بشریت در جامعه ماشینى و صنعتى در جهان معاصر، فقر فرهنگى و عاطفى است و مهم ترین مشكل كودكان و نوجوانان امروزى در خانواده ها كمبود عشق و عاطفه و محبت است .

همان طورى كه انسان نیاز به آب و غذا دارد نیاز به محبت هم دارد، بلكه نیازهاى عاطفى و معنوى او به مراتب بیشتر از نیازهاى جسمانى اوست .

 همان اندازه که خوب صدا زدن در انتقال پیام محبت و استحکام رابطه عاطفی مؤثر است ؛ صدا زدن هایی که بار خشونت و بی مهری را با خود حمل می کند ، در دور شدن دل فرزند از والدین بسیار مؤثر است ؛ پس مراقب باشیم.

بوسیدن

بوسیدن اگر همراه با احساس باشد ، پیام محبت را خیلی سریع و صریح منتقل می کند. از معارف دینی چنین برداشت می شود که بوسیدن یک وظیفه است که نباید از آن غافل شد.

 

رسول خدا (ص) می فرمایند: هرکس فرزند خود را ببوسد ، خداوند برای او یک نیکویی می نویسد. " وسائل الشیعه ، ج 15 ، ص 194 و 202"

و نیز می فرمایند : فرزندان خود را ببوسید ، زیرا هر بوسه ای رتبه ای است در بهشت و فاصله ی دو رتبه از یکدیگر پانصد سال است. " مکارم الاخلاق ،ص 220".

 


به بیان دیگر مؤلفه های محبت رفتاری شامل : نوازش ، تواضع ، صداقت ، هدیه ، آزادی و بازی در قسمت بعد خواهیم پرداخت.

مطالعه کتاب "من دیگر ما " توصیه ما به شماست. اما فایل صوتی آن را در اختیارتان قرارمی دهیم تا استفاده از آن سریع تر ، سهل تر و در زمان های بیشتر صورت بگیرد.

امید که مورد استفاده واقع گردد.

صوت های مرتبط با این مبحث:

دانلود صوت 17

دانلود صوت 18

دانلود صوت 19

منابع

  • من دیگر ما (مهارت های تربیت فرزند دردنیای امروز) .تالیف محسن عباسی ولدی
  • حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت (ع) . تألیف آیة الله محمدجواد مروجی طبسی


لینک های مرتبط

بوسه های آرامش بخش

به این دلایل کودکتان را ببوسید

خوش رویی یک نیاز ضروری


پذیرای نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات و پرسش های شما هستیم.

دیگر راه ارتباطی ما با شما : ahaad3@ahaad.ir

پویا و پرتوان باشید.

گردآورنده : زهرا گلبندی

 

نام:
ايميل: