آخرین مطالب

دوشنبه 18 اسفند 1393
21:19


بوی فرزند از بوی بهشت است.(6)


در قسمت قبل گزاره های تصویری را شرح دادیم ؛ بدین صورت که کودک از رفتار والدین با دیگران پیام هایی دریافت می کند.

در این مبحث به بیان گزاره های رفتاری می پردازیم. 

گزاره های رفتاری ، گزاره هایی است که مخاطب از نوع رفتار مربی با خودش دریافت می کند.

نوعی گزاره ی تصویری است با این تفاوت که مخاطب ، پیام را از رفتار با خودش دریافت می کند ؛نه با دیگران. این گزاره ها نیز از قصد ما پیروی نمی کنند.

رفتار والدین با فرزندان باید دو پیام اصلی داشته باشد: محبت و احترام. پس گزاره های رفتاری را با این محوریت شرح می دهیم.

محبت

محبت از نیازهای فطری است. با توجه به این نکته باید گفت هم محبت کردن و هم محبت دیدن مورد نیاز انسان است.

محبت و دوست داشتن ، خواسته ی طبیعی کودک است ؛ زیرا او کانون گرم و اطمینان بخشی می طلبد که در پرتو آن استعدادهایش شکوفا گردد و شخصیتی ساخته و پرداخته پیدا کند و با دنیای پرجاذبه ی محبت و عاطفه و صمیمیت آشنا گردد. از این رو ، نوازش والدین به کودک جرأت وشجاعت و اعتماد به نفس می بخشد و روحیه ی او را در برابر مشکلات قوی می سازد.

اکسیر محبت ، داروی بسیاری از آلام و بیماری های روحی و جسمی کودک است. کمبود و یا فقدان محبت زمینه ساز بسیاری از بیماری های روانی و جسمی کودک از قبیل : بی اشتهایی ، بی خوابی ، شب ادراری ، تقلیدهای بی مورد ، رفتار نامعقول ، خواب آشفته ، افسردگی روانی ، عصبانیت ، خشونت و ... است.

خانواده خوب و رشد یافته ، خانواده ای است که همه ی اعضای آن به هم محبت دارند. لذا اگر نیاز فطری به محبت به درستی پاسخ داده نشود ، انسان به انحراف کشیده خواهد شد.

آثار محبت

آشنایی با آثار محبت انگیزه ی محبت کردن را بالا می برد ، پس ابتدا به بررسی آثار محبت می پردازیم.

-         همسان سازی

یکی از اصلی ترین نتایج محبت ، خاصیت همسان سازی آن است .

محبت ، محب را به شکل محبوب در می آورد. کودکانی که عاشق پدر و مادرشان هستند ، بدون دستور  ، بسیاری از مسائل را باب میل والدین انجام می دهند.

قدرت سحرآمیز محبت می تواند در زمانی بسیار کم ، عقاید ، علایق و اخلاق انسان را دچار تغییرات بسیار بسیار جدی کند.

برخی از والدین به بهانه ی لوس و ننر شدن فرزند ، از جادوی محبت غفلت کرده و بیشترین همت خود را در تربیت خرج امر و نهی می کنند. در حالی که افرادی با تفکرات مادی گرا راه را کوتاه کرده ، و اسطوره و الگوسازی را جایگزین نصیحت و دستور دادن به نوجوانان کرده اند. با کمک رسانه و تبلیغ روی یک فرد خاص ، او را به یک شخصیت محبوب تبدیل می کنند و تمام آنچه را که می خواهند به راحتی تزریق می کنند. دشمنان دین از اصل محبوبیت استفاده کرده و به اهداف شوم خود دست می یابند.

پدر و مادر عزیز ! بسیاری از تلاش هایی که شما برای تغییر فرزندتان انجام می دهید،   بدون محبت به مقصد نمی رسد.

-         ایجاد روحیه تبعیت

به صورت طبیعی وقتی کسی محب دیگری شد ، روحیه ی اطاعت در او ایجاد می شود.

اگر به رفتار فرزندتان در برابر دستورات و توصیه های پدربزرگ و مادربزرگ و برخی از مربیان مهدکودک یا مجریان تلویزیونی دقت کنید ، خواهید دید که نقش محبت در ایجاد روحیه تبعیت تا چه اندازه بزرگ است.

گزاره های دستوری بدون ایجاد یک رابطه عاطفی عمیق ، تأثیرگزار نیست.

-         بالارفتن تحمل و کم شدن توقع

در خانواده های مرفه ، توجه افراطی به مسائل اقتصادی سبب پرتوقع شدن و کم تحول شدن بچه ها می شود. از طرفی در خانواده های فقیر ، عدم پاسخ به نیازهای محبتی سبب این مسئله می شود.

مقصود این نیست که بگوییم به جای پول خرج کردن ، باید محبت نمود ، زیرا اینها دوگونه نیاز است که باید به هرکدام از راه خودش پاسخ داد ؛ اما برخی از نیازها وقتی تأمین می شود می تواند اثر پاسخ ندادن به نیازهای دیگر را خنثی کند. یکی از این نیازها محبت است.

عصبانیت و ناراحتی را باید در فقدان محبت جستجو کردف که سرانجام عقده حقارت را در وجود او پدید می آورد.

-         پیشگیری از انحراف

قدرت محبت را نباید دست کم گرفت. فرزندانی که دل در گرو محبت پدر و مادر دارند، هر اندازه هم که از آنان فاصله بگیرند ، تعهدشان را به آنچه از پدر و مادر آموخته اند حفظ می کنند.

کسانی که در رابطه عاطفی با خانواده خود احساس سیری نمی کنند،  بیش از دیگران در معرض وابستگی ها قرار می گیرند.

فقدان محبت به خصوص در سنین آمادگی زمینه ی اضطراب و تشویش و انحراف کودک را فراهم می سازد. بچه هایی که کمتر محبت پدر و مادر را احساس می کنند به هرکس پناه می برند تا شاید این کمبود را تأمین کنند.

-         آموزش محبت

ابراز محبت ما به فرزندانمان تنها خدمت به آنان نیست ، خدمت به فرزندان آنان و در اصل خدمت به یک نسل است.

به فرزندانمان محبت کنیم تا آنان نیز محبت کردن به اعضای خانواده شان را بیاموزند.

این آثار نتیجه ی طبیعی محبت کردن است. ضمن تأکید بر این نکته که در مسیر یادگیری آموزه های دینی هراندازه  فرزندان ما آرامش داشته باشند ، کار ما راحت تر و آموزش معارف دینی اثربخش تر خواهد بود.

ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که مهر و محبت به افراط نکشد ، زیرا افراط در محبت نیز زیان های جبران ناپذیری دارد ، که ضعف احساس مسئولیت در کودک ، کاهش رشد عقلی ، لوس بار آمدن ، تجاوز به حقوق دیگران ، خود را در هرچیز محق دانستن و ... از جمله ی آنهاست.

 

اما یک سوال : چرا برخی از والدین از این امر مهم غافل هستند؟

در قسمت به بررسی پاسخ این پرسش خواهیم پراخت.

 

مطالعه کتاب "من دیگر ما " توصیه ما به شماست. اما فایل صوتی آن را در اختیارتان قرارمی دهیم تا استفاده از آن سریع تر ، سهل تر و در زمان های بیشتر صورت بگیرد.

امید که مورد استفاده واقع گردد.

صوت های مرتبط با این مبحث:

صوت شماره 10

صوت شماره 11

صوت شماره 12

صوت شماره 13

 

 

منابع

  • من دیگر ما (مهارت های تربیت فرزند دردنیای امروز) .تالیف محسن عباسی ولدی
  • حقوق فرزندان در مکتب اهل بیت (ع) . تألیف آیة الله محمدجواد مروجی طبسیپذیرای نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات و پرسش های شما هستیم.

دیگر راه ارتباطی ما با شما : ahaad3@ahaad.ir

پویا و پرتوان باشید.

گردآورنده : زهرا گلبندی 

نام:
ايميل: