آخرین مطالب

سه شنبه 5 اسفند 1393
21:16


بوی فرزند از بوی بهشت است.(1)


بهترین زمان برای تربیت ، دوران کودکی است. زیرا او هنوز کاملا شکل نگرفته و برای هرگونه تربیت آمادگی دارد. مسئولیت این امر حساس و مهم در مرتبه اول بر عهده پدران و مادران نهاده شده است. تربیت کودک را باید از همان آغاز کودکی و حتی از دوران جنینی شروع کرد ، زیرا شخصیت کودک در سال های اول زندگی اش پایه ریزی می شود.
امام علی (ع) : قلب جوان همچون زمین خالی است که هر بذری در آن پاشیده شود آن را می پذیرد . من پیش از آنکه قلبت سخت شود و فکرت بر امور دیگر مشغول گردد ، به تعلیم وتربیت تو مبادرت نمودم ، همت خود را بر تربیت تو گذاشتم ، زیرا عمر تو رو به پیش است و روزگاری رو به جلو ، دارای نیتی سالم و روحی باصفا هستی (نهج البلاغه  ،نامه 31).

همه چیز برای تغییر در آینده انسان ها ، تنها از طریق تربیت میسر است .

در بیان موضوع تربیت سه مقوله مربی ، متربی و تربیت مورد توجه است . مربی یعنی تربیت کننده ، متربی یعنی تربیت شونده و اصل تربیت یعنی فراهم نمودن زمینه برای شکوفا نمودن استعداد های انسان.

برای تعریف از مفهوم تربیت مطالب متعدد و تعاریف گوناگونی ارائه شده است که مهم ترین آن چنین است : تربیت عبارت است از فراهم نمودن زمینه و عواملی برای به فعلیت رساندن و شکوفا نمودن تدریجی استعدادهای انسان در جهت مطلوب.

بهترین زمان برای تربیت ، دوران کودکی است. زیرا شخصیت فرد هنوز کاملا شکل نگرفته و برای هرگونه تربیت آمادگی دارد. مسئولیت این امر حساس و مهم در مرتبه اول بر عهده پدران و مادران نهاده شده است. تربیت کودک را باید از همان آغاز کودکی و حتی از دوران جنینی شروع کرد. 

{شخصیت کودک در سال های اول زندگی اش پایه ریزی می شود.}

اما به دلیل اینکه تربیت کار سهل و ساده ای نیست بلکه فن بسیار ظریف و حساسی است که کاردانی ، اطلاعات کافی ، تجربه،  بردباری و قاطعیت لازم دارد ، متأسفانه اکثر پدران و مادران با این فن آشنا نیستند و از این رو بیشتر کودکان با برنامه حساب شده و صحیح پرورش نمی یابند.

لذا ناگفته پیداست که با توجه به نقش تربیت در ایجاد کسب زندگی ، امر تربیت فرزند یکی از اصلی ترین دغدغه های پدران و مادران دلسوز (به عنوان مربی) است. لازم به ذکر است که وجود رقیبان زیاد حساسیت این مسئله را چند برابر کرده است.

هستند والدینی که با عطش فراوان به دنبال راهی برای تربیت صحیح فرزند می باشند. که باید به این همت و انگیزه احترام گذاشت. پس برآن شدیم تا به ابهامات والدین متعهد در زمینه تربیت ، پاسخ بدهیم.

لذا مجموعه مباحثی را جمع آوری کردیم که در بخش اول آن به بیان  مشکلات پیش روی تربیت ، مبانی تربیت شامل فطرت و سیستم تربیتی ، نقش رفتار والدین در تربیت فرزند شامل گزاره های تصویری و رفتاری ، محبت ، آثار آن ، دلایل بی تاثیر بودن و راههای ابراز محبت می پردازد.

اما ذکر چند نکته ضروری است :

-         شما مخاطب گرامی در نظر داشته باشید امر تربیت صحیح و موثر به صورت تدریجی میسر است و نیازمند صبر ، حوصله و صرف زمان و انرژی کافی می باشد. 

 بخش اول از این مجموعه شامل مباحث مطرح شده در مقاله های بعدی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.لذا امید به پیگیری و دقت نظر شما در بخش های آتی را داریم.

-         مخاطب این مجموعه بیش از هرکس عموم پدران و مادران و سایر متولیان امر تربیت هستند. ما تلاش کردیم در این مجموعه بدون لطمه زدن به سطح علمی مباحث ، مطالب را به گونه ای بنویسیم که ساده ، قابل فهم و متناسب با هر سطح علمی باشد تا مورد استفاده همگان قرار گیرد.

-         یکی از دغدغه های اصلی این مجموعه ، سازگار بودن مطالب با مبانی تربیت دینی است. سعی بر آن بوده است که مطالب بر معارف قرآن و اهل بیت متکی باشد اما ادعایی نداریم که آنچه نوشته ایم ، عین معارف دینی است.  نقص هایی که در این مجموعه دیده می شود ، ربطی به دین ندارد و ناشی از فهم اشتباه نویسنده است.

-         پذیرای نظرات ، انتقادات ، پیشنهادات و پرسش های شما هستیم.

-        دیگر راه ارتباطی ما با شما: ahaad3@ahaad.ir

 


مؤید و پیروز باشید.

 

سفیر سکوت
1 +
- 0

عالی بود ممنونم
نام:
ايميل: