آخرین مطالب

دوشنبه 7 مرداد 1392
12:30


بازی زبان کودک


بازی عامل مهمی برای سلامت و رشد بدن و موجب آموزش اصول و قواعد زندگی است.بازی زبان کودک

 

بازی یک نیاز ضروری برای کودکان است زیرا باعث رشد شناختی ، اجتماعی ،جسمی و عاطفی کودک می شود.

بازی یک فرصت مناسب برای ارتباط با والدین و کودکان دیگر است. بازی باعث پرورش احساسات و رشد مغز کودک می شود. کودکان در ابتدای زندگی خود در تعامل با جهان اطراف هستند. بازی به کودک این اجازه می دهد تا به بررسی جهان اطراف خود بپردازد و بر ترس خود غلبه کند. در بازی با کودکان دیگر نقش های بزرگسالی را تمرین می کند و اعتماد به نفس او افزایش می یابد. بازی بدون ساختار به کودکان اجازه می دهد تا یاد بگیرند چگونه اختلافاتشان را با یکدیگر حل و فصل کنند و قدرت تصمیم گیری آن ها افزایش می یابد. اما زمانی که بزرگسالان بازی کودکان را کنترل می کنند، با تن در دادن به قواعد بزرگسالی مقداری از ارزش بازی برای کودکان از دست می رود. به خصوص قدرت رهبری و خلاقیت . هرچند که در سنین بالاتر بازی های ساختار دار نظم پذیری و تبعیت از قانون را به کودکان آموزش می دهد.

 

 

بازی های مناسب برای کودکان

 

انتخاب بازی مناسب برای کودک بستگی به سن و علایق کودک دارد. با توجه به این که کودک در مراحل مختلف رشد  نیازهای متفاوتی دارد نوع بازی نیز متفاوت خواهد بود. بازی اجتماعی در سال اول زندگی به تعامل کودک با دیگران کمک می کند. خندیدن ، لبخند زدن، قلقلک، پنهان کردن صورت با دست و ظاهر کردن آن  از بازی های ساده دوران زیر یک سالگی هستند. با رشد حسی - حرکتی کودک تمایل به لمس، گرفتن و پرتاب کردن اشیا در کودک بیشتر می شود. با قرار دادن اشیا سبک و نرم در اختیار کودک می توان این مهارت ها را در وی تقویت کرد. بین یک تا دوسالگی بازی های نمایشی در کودک شکل می گیرد. قرار دادن اسباب بازی ساده مثل تلفن، عروسک های پارچه ای برای کودک جذاب است. در سن دوسالگی و با رشد بیشتر زبان بازی های نمادین در کودک شکل می گیرد و از اشیا غیر واقعی دریک موقعیت حقیقی استفاده می کند. مثلا از چوب ساده به عنوان شمشیر یا از مبل به عنوان اتومبیل یا فروشگاه استفاده می کند. در سن سه سالگی به بعد کودکان می توانند بازی نقش کنند و نقش یک مادر ، معلم ، فرزند ، پزشک بازی کنند . در این سن جان بخشی به اشیا مفهوم تازه ای است که در کودک شکل می گیرد و ممکن است با عروسک خود مثل یک موجود زنده رفتار کند . دراین سن و بالاتر بعضی از کودکان می توانند دوست خیالی داشته باشند و حتی با دوست خیالی خود به بازی بپردازند.

 

اسباب بازی های کودکان

 

اسباب بازی های کودکان در راستای تامین دو هدف ساخته می شوند :

1- ایجاد سرگرمی ولذت

2- توسعه مهارت های کودک و ایجاد کنجکاوی

 

منظور از اسباب بازی وسایل در دسترس کودک است که می تواند شامل چوب ،ماسه ، گل ،بطری خالی آب ،کاغذ و اسباب بازی های صنعتی باشد. در تعیین نوع اسباب بازی سن کودک اهمیت ویژه ای دارد.

اسباب بازی باید متناسب با سن کودک تهیه شود تا حس کنجکاوی کودک را تحریک کند .دارای رنگ های شاد باشد. کودک بتواند آن ها دستکاری نماید و یا قطعاتی از آن جدا نماید و یا تولید صدا کند. بهداشتی و ایمن باشد . متناسب با جنسیت کودک باشد. باعث ترویج خشونت در بین کودکان نشود. قدرت تخیل کودک را افزایش دهد.

 

 

نام:
ايميل: