آخرین مطالب

یکشنبه 10 آذر 1392
12:30


دور دوم سیر مطالعاتی تشکل عقیدتی سیاسی آحاد خزب الله


دور دوم سیر مطالعاتی تشکل عقیدتی سیاسی آحاد حزب الله با محوریت تاریخ معاصر آغاز شددور دوم سیر مطالعاتی تشکل عقیدتی سیاسی آحاد خزب الله

لطفا چند لحظه تأمل بفرمائید:

 

  •            از خيلى از قضاياى گذشته - چه در طول تاريخ و چه در عرض زمان - مى‌توان قضاياى آينده را حدس زد. در دنيا يك حادثه پيش مى‌آيد، مثلا الان در ونزوئلا اشكال عمده‌ى اين آقا [هوگو چاوز] كه در آن‌جاست، اين است كه تسليم آمريكاييها نيست. او رفيق و مريد فيدل كاسترو است، به آن معنا چپ هم نيست، دارد مانند ديگر بخشهاى دنيا حكومت مى‌كند، فقط تسليم آمريكاييها نيست. برايش چقدر مشكل درست كردند. مشكل را از چه راه درست كردند؟ از راه حضور مؤثر سرمايه‌هاى آمريكايى و شبه آمريكايى در كشور ونزوئلا. يعنى با حضور مؤثر سرمايه‌ها در جاهاى مؤثر  میتوان ضربه زد و اين خيلى درس‌آموز است.           

                                    بيانات در ديدار مديران صدا و سيما 15/11/1381

 

  • اگر مشروطيت در آغاز كار، منطبق با خواسته رهبران واقعى و مخلص و مؤمن آن نهضت... به پيش مى‏رفت، كشور ما پنجاه سال در حسّاسترين مقاطع تاريخ جهان، از قافله عقب نمى‏ماند.

               بيانات در جمع «نمايندگان مجلس شوراى اسلامى» 11/03/1373

 

  • عجيب است! كشور عزيز و ملت بزرگ و منطقه‌ى تاريخى ما، آزمايشگاه چه تجربه‌هاى بزرگى است. اتفاقا اولين بارى هم كه امريكاييها، دخالت مستقيمى در اجراى يك كودتاى نظامى در يك كشور كردند، در 28 مرداد 1332 بود...متأسفانه در آن روز، غفلتها موجب شد كه توطئه‌ى امريكاييها به نتيجه برسد.

       سخنرانى در مراسم فارغ‌التحصيلى و اخذ سردوشى در دانشگاه هوايى 28/08/1369

و::::

 

  • ·    نمى‏دانم آيا جوانان نسل ما و نسل انقلابى، تاريخچه‏ى اين صد و پنجاه، دويست سال را درست خوانده‏اند يا نه؟ من همه‏ى دغدغه‏ام اين است كه جوان انقلابى امروز، نداند ما بعد از چه دورانى، امروز در ايران مشغول چنين حركت عظيمى هستيم. تاريخچه‏ى اين صد و پنجاه، دويست سال اخير از دوران اواسط قاجار به اين طرف؛ از دوران جنگهاى ايران و روس به اين طرف را بخوانيد و ببينيد چه حوادثى بر اين كشور گذشته است‏.

                بيانات در ديدار وزير، معاونين و رؤساى مناطق آموزش و پرورش سراسر كشور     21/ 05/ 1371

 

 

از اینکه در اجرای سیر مطالعاتی وقفه ای ایجاد شد ، عذرخواهیم. 

بعد از مطالعه کتاب اول ، بنا بود کتابی با موضوع تاریخ اسلام را شروع کنیم. لیکن به چند جهت از جمله شرایط فعلی سیاسی و اجتماعی کشور  و البته جهان یک قدم جلو تر رفته و دست گذاشتیم روی تاریخ معاصر.

برای این منظور منابع مختلفی را بررسی کردیم. که از این میان به خاطر خلاصه بودن ، ساختار روایی ، قدرت قلم و همچنین عقبه ی علمی و پژوهشی نویسندگان کتاب «تاریخ معاصر» نوشته «دکتر موسی نجفی» و «دکتر موسی حقانی» از نشر «آرما» را انتخاب کردیم. هرچند میدانیم دایره اطلاعات تعدادی از دوستان بسیار وسیع تر از این کتب خلاصه است اما حد وسط مخاطبین طرح  و نوع نگاه نویسندگان به بررسی تاریخ و حتی قطع کتاب انتخابمان را مناسب می نمایند.

لذا خواهشمندیم مجدداً خوانده هایمان را در دبیرستان و دانشگاه با این نوع نگاه مرور کنیم.

برای بهتر نتیجه گرفت یک توصیه ی اکید داریم. اگر به خاطر محدودیت مالی و زمانی نبود قطعاٌ ابتدا پیشنهاد می کردیم قبل از خواندن این کتاب ، صد صفحه اول کتاب «بصیرت تاریخی» را بخوانید و بعد برویم سراغ کتاب اصلی.

لذا حال که مجبوریم یک کتاب را عمومی اعلام کنیم توصیه می کنیم اگر برایتان مقدور هست حتماً و حتماً کتاب بصیرت تاریخی را هم تهیه و صد صفحه اول آن را مطالعه کنید.

دسته بندی تاریخی و تبیین ضروریات مطالعه تاریخ و همچنین کلید واژه های مهم در دوران معاصر در این کتاب به شیرینی هرچه تمام تر مطرح شده است و به نظر ما این یک مدل برای مطالعه ی همیشگی تاریخ است.

پس کتاب اصلی در این دوره ، کتاب «تاریخ معاصر» بوده و کتاب مکمل یا مقدماتی ، کتاب «بصیرت تاریخی» است.

در مورد بسته های تکمیلی اگر خدا توفیق دهد و عوامل بیرونی و درونی دست و پایمان را نبندد ، به مرور ارائه خواهد شد.

 

همچنان راه ارتباطی ما سامانه پیامکی 30002686000000  می باشد و البته ایمیل : ahaad6@chmail.ir

جهت تهیه کتاب از ساعت 9 صبح لغایت 18 به : شیراز - فلکه گاز - طبقه فوقانی مجتمع امام خامنه ای (مدظله العالی) - فروشگاه پلاک هشت مراجعه نمائید. شماره تماس: تلفن تماس: 2271680 - 09177062902

نام:
ايميل:

Table './ahaad_cms/mhk_log_statistics' is marked as crashed and should be repaired